Siguranţele automate Gewiss se utilizează la protecţia circuitelor electrice de suprasarcini, prevenirea defecţiunilor cauzate de scurtcircuite. Asigură respectarea normelor de securitatea muncii și protecţia mediului. Declanșarea poate fi realizată cu bimetal (la suprasarcini), declanșator instantaneu electromagnetic (scurtcircuite) sau manual. Acţionarea polilor se face în același timp. Electric Casa recomanda disjunctor bipolar Gewiss.
Gama 90 MCB Gewiss indeplineste orice cerinta de protectie impotriva supracurentului si a scurtcircuitului, pentru toate aplicatiile domestice, comerciale si industriale. Gama cuprinde MTC, intrerupatoare automate miniaturale compacte (de la 2 la 32 A, curbe B si C pana la 10 kA). Intrerupatoare automate miniaturale traditionale (de la 1 la 63 A, curbe B, C si D pana la 25 kA) - Intreruptoare automate Power Miniature (de la 20 la 125 A, curbele C si D pana la 25 kA). Electric Casa recomanda produsele Gewiss.
Selectivitate ridicata fata de sigurantele fuzibile asociate. Posibilitatea utilizarii baretelor de interconectare (bus-bar) cu pin. Alimentarea se poate realiza atat pe sus cat si pe jos. Borne sus si jos cu cap fix si brida culisanta. Posibilitatea montarii ulterioare a accesoriilor. Electric Casa recomanda produsele Gewiss.